Polpharma rozbiła Energę a Stelmet nie dał szans Kotwicy

W niedzielę odbyło się pięć spotkań 12. kolejki Tauron Basket Ligi. Do niewątpliwie największej niespodzianki doszło w Starogardzie Gdańskim gdzie ostatni w tabeli koszykarze Polpharmy, pokonali Energę Czarnych Słupsk.
Trener Tomasz Jankowski tak ustawił drużynę, że ta w końcu pokazała że w koszykówkę grać potrafi. Miejscowi wygrali każdą z czterech kwart i - słynącemu z dobrej gry defensywnej - zespołowi ze Słupska rzucili 87 punktów. Drużynę do triumfu poprowadził Ovidijus Varanauskas zdobywca 19 punktów. Był to dopiero drugi triumf Polphamry w tegorocznym sezonie Polskiej Ligi Koszykówki, za to Energa przegrała po raz piąty.

Bez większych emocji i zgodnie z oczekiwaniami przebiegał pojedynek Stelmetu Zielona Góra z Kotwicą Kołobrzeg. Mistrzowie Polski po spotkaniu mogli być niepocieszeni jedynie z faktu, że nie udało im się uzyskać wyniku trzycyfrowego. Ostatecznie Stelmet wygrał 99:72.

Tymczasem w Tarnobrzegu zawodnicy trenera Wojciecha Kamińskiego odnieśli drugi wyjazdowy triumf w lidze. Rosa już po kilku minutach pojedynku wyszła na prowadzenie 17:2. Ostatecznie goście wygrali różnicą 13 oczek, ale dwa punkty zapewnili sobie dopiero w końcówce.

Jeszcze większe emocje towarzyszył starciu AZS-u Koszalin z Asseco Gdynia. Na niewiele ponad 120 sekund przed końcową syreną wielokrotni mistrzowie kraju prowadzili 75:69, ale do kolejnego natarcia ruszyli akademicy. Na dwie sekundy przed końcem Lacedarius Dunn wykorzystał trzy rzuty wolne i AZS doprowadził do remisu. Takim też wynikiem zakończył się pojedynek, o losach którego decydować miała dogrywka. Ta okazała się szczęśliwa dla gospodarzy i to oni zgarnęli dwa oczka.

Natomiast w hicie tej serii spotkań Trefl Sopot nie dał szans PGE Turowowi Zgorzelec. Podopieczni trenera Dariusa Maskoliunasa tylko do przerwy męczyli się z wicemistrzem kraju. Po zmianie stron sopocianie wypracowali sobie 10-punktową przewagę, której nie oddali do końca. Dobre zawody rozegrał m.in. Paweł Leończyk, popisując się double-double (zdobył 14 punktów i zanotował 14 zbiórek).

W końcu w ostatnim meczu kolejki i zarazem 2013 roku Anwil Włocławek różnicą 18 punktów pokonał Śląsk Wrocław. Najwięcej bo 22 oczka dla popularnych Rottweilerów uzyskał Deividas Dulkys.

Wyniki 12. kolejki TBL: Polpharma Starograd Gdański - Energa Czarni Słupsk 87:67, Stelmet Zielona Góra - Kotwica Kołobrzeg 99:72, Stabill Jezioro Tarnobrzeg - Rosa Radom 78:91, AZS Koszalin - Asseco Gdynia 90:84 po dogrywce, Trefl Sopot - PGE Turów Zgorzelec 85:74, Anwil Włocławek - Śląsk Wrocław 78:60.