Sport.pl

Radomiak ostatni w rankingu opublikowanym przez PZPN

Na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej kilka dni temu ukazał się raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego (Ekstraklasa, I i II liga) w sezonie 2013/2014. Bardzo szczegółowy opis nie stawia w dobrym świetle Radomiaka Radom, który w zestawieniach w większości zajął ostatnie miejsce.
Podsumowanie powstało z 1196 tzw. raportów cząstkowych, które są oficjalną dokumentacją meczową z poszczególnych zawodów. W drugiej lidze wschodniej - w której występował Radomiak - uwzględniono wszystkie 305 spotkań, za wyjątkiem potyczki Znicz Pruszków - Legionovia Legionowo.

Właściwie głównym plusem Radomiaka, jest frekwencja na stadionie. Jak zwykle nie zawiedli kibice. Średnia oglądalność jednego meczu wyniosła 816 osób, choć jak pokazują poprzednie sezony rezultat bywał lepszy. "Zieloni" są w tej stawce na piątym miejscu za Stalą Mielec, Pogonią Siedlce, Siarką Tarnobrzeg i Wigrami Suwałki (średnio 1069 osób na spotkaniu). Z kolei przez cały okres trwania rozgrywek (17 zawodów w roli gospodarza), poczynania RKS-u oglądało 18 tys. 174 osoby.

I na tym można zakończyć pochwały. Kolejne rubryki wypadają blado. Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN przydzielał oceny w skali 1-6. Ostatnie lokaty wśród 16 zespołów Radomiak zajął w następujących zestawieniach pod hasłem Infrastruktura: parkingi dla kibiców (3,29), parkingi dla sędziów, zawodników i innych oficjeli (3,47), infrastruktura dla kibiców niepełnosprawnych (2,76), punkty depozytowe (2,97), furtki ewakuacyjne (3,65), stanowisko dowodzenia (3), warunki pracy mediów (3,06) czy toalety/sanitariaty (3,59). Najwyżej, na 13. miejscu zostały uplasowane bufety/punkty gastronomiczne. Z kolei notę (4), ale 15. miejsce klub otrzymał za warunki oglądania meczów.

W kolejnych podtytułach (Organizacja, Bezpieczeństwo/ Zabezpieczenie, Kibice gości, Incydenty) niestety nie jest lepiej. Radomiak jest 14. jeżeli chodzi o organizację przyjęcia kibiców przyjezdnych czy o ocenę proaktywności stewardów. Plusikiem można oznaczyć obsługę kibiców niepełnosprawnych (nota 4,17 i 10. lokata) oraz klasyfikację fair - play, w której zespół zajął 11. miejsce. Uwzględnia się w niej styl i zachowanie piłkarzy, oficjeli, kibiców a także czerwone i żółte kartki, zachowanie wobec przeciwników, sędziów a także zachowanie ławki rezerwowych i publiczności. Grzechem było nie wspomnieć jeszcze o przepustowości (średniej liczby wpuszczanych kibiców gości w czasie minuty, która wynosiła 5 widzów). Na meczach w Radomiu było średnio 78 policjantów oraz 30 stewardów. Więcej informacji na stronie pzpn.pl.

Więcej o: