Sport.pl

Od przyszłego sezonu zmiany w piłkarskiej I lidze kobiet

Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego Polskiego Związku Piłki Nożnej wystosowała komunikat w sprawie zmian w piłkarskiej Ekstralidze oraz I lidze kobiet. Przedstawione, które z pewnością zainteresują radomskie drużyny - Sportową Czwórkę i Zamłynie - zostaną jeszcze przedłożone do ostatecznego zatwierdzenia przez zarząd PZPN.
Regulacje ujęte w projektach regulaminów rozgrywek kobiecych na sezon 2015/2016 mogą dotyczyć radomskich I - ligowców: Sportowej Czwórki i Zamłynia. Na tym bowiem szczeblu rozgrywkowym - jak czytamy w komunikacie wydanym przez Polski Związek Piłki Nożnej - warunkiem dopuszczenia klubu do rozgrywek będzie konieczność posiadania zespołu młodzieżowego na poniższych zasadach. Drużyna uczestnicząca w rozgrywkach III ligi kobiet (zaliczane tylko zawodniczki z ukończonym maksymalnie 15 rokiem życia); zespół uczestniczący w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodziczek; ekipa biorąca udział w regularnych wojewódzkich rozgrywkach Juniorek Młodszych U-16 bądź innych regularnych zawodach prowadzonych przez macierzysty ZPN (wojewódzkie ligi orliczek, itd.). Zaliczane będzie oczywiście również uczestnictwo juniorskiego zespołu kobiecego w cyklicznych, młodzieżowych rozgrywkach męskich. Za zespół młodzieżowy nie będzie uznawana drużyna biorąca udział w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych U-16 oraz Juniorek U-19, które nie mają formuły stałych rozgrywek, a stanowią jedynie formę turniejów.

Co wynika z powyższego? Od sezonu 2015/2016 do uczestnictwa w I lidze kobiet będą uprawnione wyłącznie zawodniczki mające ukończone 16 lat. Różnica między zapleczem ekstraklasy, a Ekstraligą jest taka, że kluby występujące w krajowej elicie muszą wystawić nie jeden, a dwa zespoły młodzieżowe na powyższych zasadach.

Więcej o: