Medalowe żniwo lekkoatletów radomskiego Startu

Lekkoatleci Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ?Start? w czołówce mistrzostw Polski. Z imprezy w Bydgoszczy przywieźli worek pełen medali
Nie ma co, na sportowców Startu zawsze można liczyć. Kolejne starty zawodników tego klubu niemal zawsze znamionują sukces godny najwyższego uznania. Medale prestiżowych imprez, czy to w kraju, czy też za granicą to już praktycznie radomska tradycja. Nie inaczej było podczas mistrzostw Polski niepełnosprawnych, które odbyły się w Bydgoszczy. Reprezentacja Startu wróciła z zawodów bogatsza o kolejne krążki. Co prawda tym razem zabrakło tego z najcenniejszego kruszcu, ale i tak występ naszych lekkoatletów budzi szacunek.

- W sumie przywieźliśmy z Bydgoszczy 14 medali. Po raz kolejny na zawodach najwyższej rangi pokazaliśmy się z jak najlepszej strony. Zawodnicy potwierdzili, że nasz klub zalicza się do najlepszych w Polsce. Co prawda nie zdobyliśmy złota, ale i tak dorobek mamy pierwszorzędny - powiedział "Gazecie" Mirosław Malec, członek sztabu szkoleniowego radomskiego Startu.

Na jednym z najlepszych i najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w kraju aż trzy medale w biegach na różnych dystansach zdobył Marcin Awiżeń. Zawodnik wywalczył srebrne krążki na 800 i 1500 metrów oraz dołożył brąz na 400 m. Dwukrotnie na drugim stopniu podium stawała Alicja Fiodorow, która rywalizowała w sprintach na 100 i 200 metrów. Multimedalistami bydgoskiej imprezy okazali się przedstawiciele Startu w konkurencjach technicznych. Zwłaszcza dobrze zaprezentowały się panie. Milena Mazur i Anna Płodzik zdobyły bowiem po dwa medale. Srebro w pchnięciu kulą i brąz w rzucie dyskiem to osiągnięcia Płodzik. Z kolei dwa trzecie miejsca - odpowiednio w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem - stały się udziałem Mazur. Czołowe lokaty "startowców" w konkurencjach technicznych uzupełniają medalowe miejsca Adama Witka (brąz w rzucie maczugą) oraz Grzegorza Krześniaka (również brąz, ale w rzucie oszczepem).

Pozostałym lekkoatletom Startu również przyszło odbierać zasłużone trofea. Efektowny występ radomian uzupełniają kolejni biegacze. Jacek Żyła, który był drugi na 400, oraz długodystansowiec - Mariusz Tubielewicz - także drugi na dystansie 5000 m.

13 medali wywalczonych przez lekkoatletów Startu indywidualnie to nie koniec osiągnięć radomskiej ekipy. Okazało się, że po zsumowaniu wyników wszystkich startujących i przeliczeniu ich na punkty RSSiRON "Start" Radom zajął drugie miejsce w klasyfikacji zespołowej. Radomianie przegrali tylko z drużyną Gorzowa Wielkopolskiego. W pokonanym boju zostawili inne ośrodki (m.in. Warszawę, Gdańsk), które od lat zaliczają się do ścisłej czołówki w Polsce wśród niepełnosprawnych lekkoatletów.

- Wyniki naszych zawodników przełożyły się na sukces zespołowy. Cieszymy się ogromnie. Drugie miejsce drużynowo ma swoją wartość, tym bardziej że konkurencja była rzeczywiście spora - podsumował trener Malec.

Warto dodać, że osiągnięcia radomian nie byłyby możliwe bez pracy sztabu szkoleniowego. Zawodnicy, którzy zdobywali medale w Bydgoszczy, na co dzień trenują pod skrzydłami trenerów: Jacka Szczygła, Adama Borczucha (pełni jednocześnie funkcję prezesa klubu) i Mirosława Malca.