Sport.pl

Po 11 latach Czarni Radom wracają na siatkarskie salony!

Już oficjalnie od nowego sezonu rozgrywkowego drużyna seniorów Radomskiego Centrum Siatkarskiego ?Czarni? będzie występowała w elitarnych rozgrywkach PlusLigi!
Jeszcze w trakcie premierowego sezonu na boiskach I ligi działacze Czarnych przystąpili do realizacji planu, który miał skutkować przystąpieniem radomskiego reprezentanta do siatkarskiej elity w kraju. Radomianie złożyli wniosek o przyjęcie w szeregi PlusLigi, wykonali szereg zabiegów formalnych, organizacyjnych, biznesowych, by dać Profesjonalnej Lidze Piłki Siatkowej argumenty, które miały przekonać ten podmiot do zaproszenia Czarnych do grona ekstraklasowiczów. Starania grupy ludzi, władz miasta, sponsorów klubu zakończyły się powodzeniem!

Kluczowy w tej sprawie był werdykt władz Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, która na wtorkowym posiedzeniu rady nadzorczej PLPS -u, zatwierdziła powiększenie ligi o dwa kolejne zespoły.

Tym samym począwszy od sezonu 2013/2014 ośrodki w 12 miastach w Polsce będą szczyciły się posiadaniem siatkarskiej drużyny na szczycie ligowej hierarchii. Oprócz radomian do tego grona wejdzie również BBTS Bielsko-Biała, który tak jak Czarni, też się starał o przyjęcie.

Radom zyskuje zatem kolejnego przedstawiciela topowej dyscypliny sportu w rozgrywkach elity (na poziomie ekstraklasy rywalizują koszykarze Rosy Radom). Warto dodać, że nie byłoby to możliwe bez determinacji siatkarzy. Zespół trenerów Wojciecha Stępnia i Roberta Prygla najpierw wygrał sezon zasadniczy w I lidze, a potem po efektownych wygranych celebrował mistrzostwo zaplecza ekstraklasy.

- Po wizytacji przedstawicieli Ligi w Radomiu [odbyła się 6 czerwca - przyp. red.], dochodziły do nas skrajne informacje. Ostatecznie decyzja jest dla nas korzystna, z czego cieszymy się ogromnie. Oczywiście nie mamy zamiaru spocząć na laurach. Wiemy, że czeka nas sporo roboty - powiedział "Gazecie" Robert Prygiel, który w Czarnych pełnił dotąd funkcje grającego asystenta trenera oraz członka zarządu klubu.

Niewątpliwie pracy do zrobienia przed startem radomskiego zespołu w ekstraklasie jest wiele. Priorytety to przekształcenie w sportową spółkę akcyjną, bo tylko taki podmiot może prowadzić drużynę w PlusLidze, podpisanie umów sponsorskich (dotąd były deklaracje ze strony firm). No i chyba najważniejsza rzecz od strony sportowej to budowa czy też przebudowa drużyny. Nie jest tajemnicą, że Czarni trzymali rękę na pulsie, sondując rynek zawodników, ale do momentu ogłoszenia decyzji PLPS-u nie mogli podjąć konkretnych rozmów. Obecnie takiej przeszkody już nie ma.

Warto wiedzieć

Czarni Radom wracają do siatkarskiej elity po 11 latach. Przypomnijmy, że w 2002 roku radomski klub, po 18 latach nieprzerwanej gry na najwyższym szczeblu, spadł z ekstraklasy. Potem jeszcze przez rok występował w I lidze, by po sezonie, na skutek kłopotów organizacyjno-finansowych zniknąć z siatkarskiej mapy. W 2007 roku powołano Radomskie Centrum Siatkarskie, a rok później do tej nazwy dołączono człon "Czarni". Przed rozgrywkami 2012/2013 radomianie awansowali do I ligi, którą w debiucie wygrali w pięknym stylu.

Więcej o: