Cerrad Czarni kontra Transfer, czyli rewanże czas zacząć

W środku tygodnia siatkarze Cerradu Czarnych Radom wznowią zmagania w rozgrywkach PlusLigi. Na inaugurację rundy rewanżowej sezonu zasadniczego radomianie podejmą Transfer Bydgoszcz, z którym w poprzedniej fazie wygrali na wyjeździe.
Pod koniec października 2013 roku oba zespoły zmierzyły się w bydgoskiej hali Łuczniczka. Dla radomian było to historyczne wydarzenie, bo zaliczyli pierwszy triumf (3:1) w debiutanckim sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po prawdzie to tamta wygrana zapoczątkowała fantastyczną serię Czarnych, dzięki której beniaminek wylądował na koniec 2013 roku na wysokim, piątym miejscu w elicie. Tymczasem bydgoski zespół (poza wyjątkami) nie mógł się pozbierać. Efekt: przed przyjazdem na rewanż do Radomia, Transfer okupuje ostatnie miejsce w klasyfikacji (12).

Ale jeśli na tej podstawie ktokolwiek sądzi, że środowe starcie będzie dla ekipy trenerów Roberta Prygla i Wojciecha Stępnia spacerkiem, to jest w błędzie. Rywale są ostatni w klasyfikacji, ale do ósmego miejsca, dającego prawo gry w play-off, tracą tylko pięć punktów. Zatem zrobią wszystko, aby pokrzyżować plany gospodarzom meczu...

Zresztą jeszcze w trakcie nieudanej dla Transferu poprzedniej rundy w klubie doszło do znaczących zmian kadrowych, które mają poprawić wyniki. Mariana Kardasa (został w sztabie szkoleniowym) na stanowisku pierwszego trenera zastąpił Vital Heynen. Belg to znana postać europejskiej siatkówki. Swego czasu był twórcą sukcesów belgijskiego zespołu Noliko Maaseik. Do zespołu dołączyło także dwóch amerykańskich kadrowiczów: atakujący Carson Clark oraz przyjmujący Garrett Mugututia. Warto dodać, że obaj jeszcze nie grali przeciwko Czarnym.

Nie ulega wątpliwości, że obie drużyny w przygotowywały się z małymi kłopotami. Te związane były z kwalifikacjami do przyszłorocznego mundialu. Trenerzy Czarnych nie mieli do dyspozycji: Jozefa Piovarćiego (Słowacja) i Wytze Kooistry (Holandia), którzy ze swoimi zespołami narodowymi walczyli o przepustki do mistrzostw Świata 2014. Z tego samego powodu z Bydgoszczy wyjechał trener Heynen, który oprócz pracy w Polsce jest selekcjonerem męskiej reprezentacji Niemiec.

W ramach przygotowań do II rundy Czarni rozegrali trzy mecze kontrolne. Z AZS-em Politechniką Warszawską (remis 2:2) oraz wyjazdowy dwumecz z aktualnymi mistrzami Polski - Asseco Resovią Rzeszów. W stolicy Podkarpacia beniaminek przegrał 0:4 i zremisował 2:2.

- Cieszymy się, że mogliśmy sprawdzić się z mocnym przeciwnikiem. To dla nas bardzo pożyteczna jednostka treningowa. W drugim sparingu z Resovią w setach, które wygrywaliśmy, zagraliśmy dobrze zagrywką, skończyliśmy ważne kontry. Skupiliśmy się także na tym, by nie popełniać prostych błędów. Przed pojedynkiem z Transferem oba te spotkania oraz wcześniejszy z Politechniką były bardzo przydatne - skomentował trener Prygiel.

Mecz Cerrad Czarni Radom kontra Transfer Bydgoszcz w środę 8 stycznia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Narutowicza. Początek o godz. 18.

Inne pojedynki: BBTS Bielsko - Biała - Zaksa Kędzierzyn - Koźle, Asseco Resovia Rzeszów - Jastrzębski Węgiel, Indykpol AZS Olsztyn - PGE Skra Bełchatów, AZS Częstochowa - AZS Politechnika Warszawska, Lotos Trefl Gdańsk - Effector Kielce.